Sunucu Üzerinde Fotoğrafların Optimize Edilmesi


Eskiden WordPress kullandığımız zamanlarda resimleri optimize etmek site için büyük önemliydi. Siteler yavaş açılmasın hız sorunları olmasın diye uğraşır dururduk. Kimi zaman eklenti kurup bir sürü uğraşa girer resimlerin sıkıştırılması için oldukça fazla bekl

Eskiden WordPress kullandığımız zamanlarda resimleri optimize etmek site iin byk nemliydi. Siteler yavaş aılmasın hız sorunları olmasın diye uğraşır dururduk. Kimi zaman eklenti kurup bir sr uğraşa girer resimlerin sıkıştırılması iin olduka fazla beklerdik

Şimdi anlatacağım yntem ile buna gerek kalmayacak bile gene bekleyeceksiniz ancak arada php yada o tarz bir programlama dili olmadığı iin işleminiz kısa srecek hatta daha iyi bile performans alabilirsiniz resimlerinizden(grnt bakımından)

İlk nce gerekenleri kuralım

apt-get install jpegoptim apt-get install optipng 

Her iki uygulamayıda sisteme dahil ettiysek fotoğrafların bulunduğu yere gidelim ve alıştıralım. Benim fotoğrafların/var/www/site/contentierisinde yer alıyor.

find . -name *.jp* | xargs jpegoptim --strip-all -m76find . -iname '*.png' -print0 | xargs -0 optipng -o7 -preserve

Sistemlerinizde bunun dışında her hangi bir ayar yapmanız gerekmez sıkıştırılan fotoğraflarınız orjinali ile yer değiştirir. Sistemlerinizde n bellekleme iin eklenti kullanıyorsanız temizlemenizi neririm.

184 Görünümler