Google’ın HTTPS Güncellemesinin Önemi

Yorumlar · 1166 Görünümler

Google’ın 2018 Temmuz ayında büyük bir değişiklik yaptığından daha önceki haberlerimizde söz etmiştik. Bu değişiklik ile Chrome artık web sitelerinin güvenli olup olmadığını direkt olarak ziyaretçilere göstermeye başladı. …

Googleın 2018 Temmuz ayında byk bir değişiklik yaptığından daha nceki haberlerimizde sz etmiştik. Bu değişiklik ileChrome artık web sitelerinin gvenli olup olmadığını direkt olarak ziyaretilere gstermeye başladı.Peki bu değişiklikler web sitenizi nasıl etkiliyor?

Google bir sredir webi daha gvenli hale getirmek iin ciddi alışmalar yapıyor.Bu alışmalarınınbir sonucu olarak da 2017 yılından bu yana ziyaretilere ilgili web sitelerinin gvenli olup olmadığı gsteriliyordu. İster bir online mağazaya sahip olun ister bir bloga, her 2 durumda da HTTP ve HTTPS arasındaki fark sizi etkileyecektir. Burada bahsettiğimiz site ii satışlar ya da tıklanma oranları değil. Web sitenizin Googleda nasıl grndğ de genel başarınızı etkileyecektir.

Siteniz Nasıl Etkileniyor?

Google gvenlik konusundaki hassasiyetini gstermek iin dnyanın en popler arama motoruna yeni bir zellik ekledi ve artık web sitelerinde bir SSLin olup olmadığı olduka nem kazandı.

2018-google-https-guncellemesi

Gncelleme Neleri Değiştirdi?

Gvenilir olan ve gvenilir olmayan web siteleri arasında aslında ciddi farklar var. Yani bu gncelleme sadece ziyaretilerin kişisel verilerinin gvende olup olmadığını bildirmekle yetinen bir gncelleme değildir. Bu yzden SSLler zerine dşnrken bunları da gz nnde bulundurmalısınız:

ssl-chrome-degisikligi-2

  1. Site ve Ziyaretiler İin Kimlik Doğrulaması

SSL kullanmak verileri korur, siber suluların verileri elde etmesini ya da değiştirmesini zorlaştırır. Bu gibi sebeplerden dolayı web sitenize bir SSL ekleyerek ziyaretileriniz daha gvenli bir yol kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yol ne kadar gvenilir olsa ziyaretileriniz diğer kaynaklardan etkilenme ihtimali o kadar zor olur.

  1. Ziyaretilere Gven Aşılar

Mşterilerin oğu gvensiz olarak kabul edilen sitelerden alışveriş yapmaktan kaınır. Hatta bloglar iin bile bu durum geerli. Eğer bir web sitesinin adres ubuğunda gvensizliği belirten bir ibare varsa ziyaretiler etkilenecektir.

İnternet ortamında nasıl bir rekabet olduğunu dşnrsek yapmak isteyeceğiniz son şey potansiyel mşterilerinizi sitenizden gndermektir. Sadece SSL eksikliği ile bile bu durum mmkndr. Google Chrome kullanıcılarının da dnya zerindeki internet ağının %60ını oluşturduğunu dşnrsek internet kullanan kişilerin yarısından fazlasının sitenizin gvenilirliğini gzlemleyebileceğinizi unutmayın.

  1. SEOyu Geliştirir

2012 yılında yayınladığı Penguin gncellemesinden beri Google, gvenliği ve kaliteyi artırmak iin aba gsteriyor. Bunun da bir sonucu olarak gnmzde SSL sertifikasına sahip olan web siteleri arama motorlarında ok daha byk nceliklere sahip.

SSL sertifikalarının ne kadar popler ve Google iin ne kadar nemli olduğunu test etmek isterseniz Googleda rastgele bir arama yapın ve ıkan ilk 10 sonucu inceleyin.Muhtemelen en iyi 10 seenek de bir SSL sahibi olacaktır.

Her Şey Daha İyi Kullanıcı Deneyimi İin

Googleın gvenli bir internet ortamı sunma ısrarı ve SSL şartı tamamen kullanıcı deneyimini geliştirmek amalıdır.Son byk gncellemenin de ana odak noktası budur. Bu yzden bu konuda hızlı adımlar atarak Googlea kullanıcı deneyimini nemsediğinizi gstermelisiniz. Eğer ok beklerseniz satışlarınızı, potansiyel mşterilerinizi ve abonelerinizi kaybedebilirsiniz.

Hemen Şimdi Bir SSL Edinin ve Avantajlarından Yararlanın

Gvenli bir web sitesine sahip olmak iin artık SSL sahibi olmak bir zorunluluk.Bir SSL edinmek iin ne kadar sre beklerseniz o kadar ok trafik kaybınız olur.Bu durum olduka basit ve nettir. Eğer bu konuda yeterince hızlı olmazsanız rakipleriniz sizden her zaman nde olacaktır. IHS olarak web siteniz iin kullanabileceğiniz eşitli SSL sertifikaları sunuyoruz. SSLler hakkında daha fazla bilgi almak iinbu haberimiziokuyabilirsiniz. Eğer web sitenizi daha gvenli hale getirmeye ve Google tarafındangvenliolarak işaretlenmeye hazırsanızburaya tıklayarakana sayfamız zerinden SSL paketlerimizi inceleyebilirsiniz yada cretsiz SSL sertifikası iinbu yazımızıinceleyebilirsiniz.